Alex Txikon - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

Alex Txikon

Alex Txikon – jeden z najlepszych himalaistów baskijski urodził się 12 grudnia 1981 roku w Lemoa. Jest najmłodszy z 13 braci. Gdy miał trzy lata po raz pierwszy wspiął się na górę Gorbeia (1482m) – świętą górę Basków. Potem góry stały się częścią jego życia. Miłością do Himalajów zapałał w w latach 90-tych, po obejrzeniu prezentacji Juanito Oiarzabal poświęconej wyprawie na K2. „Ciągle mam tamte obrazki w pamięci“ wspomina Alex.

Po raz pierwszy na prawdziwą wyprawę wyjechał w 2002 roku, gdzie jako 21-latek atakował, jeszcze wtedy bezskutecznie, szczyty Pamiru. Rok później zdobył Broad Peak. Wtedy też, po raz pierwszy, spotkał na swej górskiej drodze Denisa Urubkę, Simone Moro i inne górskie legendy. W 2004 zdobywa Makalu I Cho Oyo. W kolejnych latach zdobywa następne ośmiotysięczniki, do tej pory ma ich na swoim koncie 11.

W zeszłym roku Alex wraz z Denisem Urubko i Adamem Bieleckim pojechał na wyprawę, której celem była nowa droga w stylu alpejskim na północnej ścianie Kangchenjongi. Trudności sprawiły, że Alex i Adam musieli się wycofać będąc 100 metrów od szczytu. Szczyt udało się zdobyć nazajutrz tylko Denisowi Urubce.
W roku 2015 Alex wraz z Denisem i Adamem mieli jechać na zimową wyprawę na K2 od strony chińskiej. W ostatniej chwili jednak Chińczycy odmówili pozwolenia i wyprawa się nie odbyła.
Alex na szybko zorganizował i pojechał do Pakistanu pod Nanga Parbat, aby spróbować swoich sił
w zimowym himalaizmie i wziąć udział w walce o pierwsze zimowego zdobycie tego szczytu.
Cel nie został osiągnięty, ale Alex wraz z towarzyszami doszedł do wysokości około 7800 metrów
i nabrał apetytu na więcej.
Rok 2016 okazał się przełomowy – zespół w składzie Alex Txikon, Simone Moro, Adi Sadpara zdobyli szczyt 26 lutego.

Szczyty Alexa:
2003 – Broad Peak
2004 – Makalu
2004 – Cho Oyu
2007 – Shisha Pangma (północną ścianą)
2008 – Dhaulagiri
2008 – Manaslu
2010 – Annapurna
2010 – Shisha Pangma (południową ścianą)
2011 – Gasherbrum 1
2011 – Gasherbrum 2
2013 – Lhotse
2016 – Nanga Parbat (pierwsze Zimowe wejście)

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Chicks&Sport

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Alpina Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra Everest Climbing Ferrino Formotiva

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Szkoła Górska Polski Związek Alpinizmu Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter ACP AMS
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.