Alex Txikon - Festiwal Górski 2018 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

23. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ustalany jest program imprezy. W trakcie Festiwalu odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018, najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. O kolejnych punktach będziemy informować wkrótce. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 20 – 23 września.

Alex Txikon

Alex Txikon – jeden z najlepszych himalaistów baskijski urodził się 12 grudnia 1981 roku w Lemoa. Jest najmłodszy z 13 braci. Gdy miał trzy lata po raz pierwszy wspiął się na górę Gorbeia (1482m) – świętą górę Basków. Potem góry stały się częścią jego życia. Miłością do Himalajów zapałał w w latach 90-tych, po obejrzeniu prezentacji Juanito Oiarzabal poświęconej wyprawie na K2. „Ciągle mam tamte obrazki w pamięci“ wspomina Alex.

Po raz pierwszy na prawdziwą wyprawę wyjechał w 2002 roku, gdzie jako 21-latek atakował, jeszcze wtedy bezskutecznie, szczyty Pamiru. Rok później zdobył Broad Peak. Wtedy też, po raz pierwszy, spotkał na swej górskiej drodze Denisa Urubkę, Simone Moro i inne górskie legendy. W 2004 zdobywa Makalu I Cho Oyo. W kolejnych latach zdobywa następne ośmiotysięczniki, do tej pory ma ich na swoim koncie 11.

W zeszłym roku Alex wraz z Denisem Urubko i Adamem Bieleckim pojechał na wyprawę, której celem była nowa droga w stylu alpejskim na północnej ścianie Kangchenjongi. Trudności sprawiły, że Alex i Adam musieli się wycofać będąc 100 metrów od szczytu. Szczyt udało się zdobyć nazajutrz tylko Denisowi Urubce.
W roku 2015 Alex wraz z Denisem i Adamem mieli jechać na zimową wyprawę na K2 od strony chińskiej. W ostatniej chwili jednak Chińczycy odmówili pozwolenia i wyprawa się nie odbyła.
Alex na szybko zorganizował i pojechał do Pakistanu pod Nanga Parbat, aby spróbować swoich sił
w zimowym himalaizmie i wziąć udział w walce o pierwsze zimowego zdobycie tego szczytu.
Cel nie został osiągnięty, ale Alex wraz z towarzyszami doszedł do wysokości około 7800 metrów
i nabrał apetytu na więcej.
Rok 2016 okazał się przełomowy – zespół w składzie Alex Txikon, Simone Moro, Adi Sadpara zdobyli szczyt 26 lutego.

Szczyty Alexa:
2003 – Broad Peak
2004 – Makalu
2004 – Cho Oyu
2007 – Shisha Pangma (północną ścianą)
2008 – Dhaulagiri
2008 – Manaslu
2010 – Annapurna
2010 – Shisha Pangma (południową ścianą)
2011 – Gasherbrum 1
2011 – Gasherbrum 2
2013 – Lhotse
2016 – Nanga Parbat (pierwsze Zimowe wejście)

HONOROWY PATRONAT

Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Zawady Patronat Ministra Sportu i Turystyki

ZŁOTY SPONSOR

Brubeck

SREBRNY SPONSOR

The North Face Petzl Buff Decathlon Alpina

BRĄZOWY SPONSOR

Nikwax Thule Camp Arc'Teryx Chicks&Sport Viking Odlo Meindl Sea to Summint

PARTNERZY

Adventure24 Saxx Salomon Lyofood Patagonia Ispo Maloka This1 Artibo Zlagboard Czarna Góra Resort Apartamenty Czarna Góra

FINANSOWANIE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski Instytut Sztuki Filmowej Lądek-Zdrój Powiat Kłodzki Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Program Trzeci Góry NPM

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

CKiR Uzdrowisko Lądek-Długopole Willa Marianna Jaskinia Radochoska Winiarnia Radochoska Fundacja Kukuczki GOPR Pasterkrowa Szczelinka Setter
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.