Edycja VII (2001) - Festiwal Górski 2019 w Lądku-Zdroju
  • pl

24. edycja Festiwalu przed nami. Trwają przygotowania, ale już teraz możemy ogłosić, że podobnie jak w roku ubiegłym, podczas festiwalu nastąpi rozdanie nagród Złotych Czekanów –  Piolets d’Or 2019. Zarezerwujcie już teraz datę w kalendarzu – 19 – 22 września.



Informacje – VII Edycja PFG

logo-2001W roku 2001 organizatorzy zaprezentowali filmy m.in. z Francji, Rosji, Szwajcarii, Czech, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Nepalu. Serca publiczności podbiły atrakcje okołoprzeglądowe, w tym m.in. skok na bungee… bez liny, czyli free jumping. W programie imprezy znalazł się koncert gdańskiego zespołu „Łoskot”. Nie zabrakło też wydarzeń zupełnie zwariowanych, jak pokaz masażu polinezyjskiego lub bicie rekordu świata w przenoszeniu jednej tony gości w specjalnej wysokogórskiej lektyce.

Jedyną nagrodę VIII Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju – nagrodę publiczności (kawałek skały z wierzchołka Everestu) – otrzymał piąty odcinek amerykańskiej serii „Mistrzowie skały V” Erica Perlmana.



Zaprezentowane Filmy

  • 4 DNI, Maciej Odoliński (Polska), 2001, 29′
  • BEYOND EVEREST, Michael Dillon (Nowa Zelandia), 2000, 54′
  • BIESIADA ZAKAPIORÓW BIESZCZADZKICH, Andrzej Potocki (Polska), 2000, 15′
  • DIRAN, Tomasz Banasiewicz (Polska), 2001, 10′
  • DOS DESPERADOS, Andrzej Potocki (Polska), 2000, 18′
  • EASTARN SYLLABUS, Giancarlo Dal Moro (Włochy), 2001, 19′
  • EMOCJE, Tomasz Banasiewicz (Polska), 2001, 10′
  • HIMALAYA reżyseria: Eric Valli (Nepal), 1999, 105′
  • JOURNEY TO THE HEARD OF THE WORLD, Piotr Chrzanowski (Kanada), 2000, 52′
  • KOWBOJSKIE KLIMATY, Andrzej Potocki, Włodzimierz Rudolf (Polska), 2000, 15′
  • LAWINY – BIAŁA ŚMIERĆ, Barry Nye (Stany Zjednoczone), 1999, 55′
  • LOST ON EVEREST, Peter Firstbrook (Wielka Brytania), 2000, 49′
  • MASTERS OF STONE V, Eric Perlman (Stany Zjednoczone), 2001, 60′
  • NORTH SHORE EXTREME – BIG ROCKS, HARD KNOCKS, Todd Fiander (Kanada), 2000, 40′
  • OCZAMI FOTOGRAFÓW, Jaime Bernanke (Stany Zjednoczone), 1995, 25′
  • OSTATNI NIEZDOBYTY OŚMIOTYSIECZNIK HIMALAJÓW, Jurij Bajkowski (Rosja), 1998, 27′
  • PODRÓŻ NA WSCHÓD, Waldemar Czechowski (Polska), 1995, 24′
  • POKONAĆ ARUN, Jurij Bajkowski (Rosja), 1999, 27′
  • PRZEGLĄD 2000, Sławomir Ejsymont (Polska), 2000, 25′
  • PRZYPADKI PANI ANI, Dariusz Załuski (Polska), 2001, 25′
  • ROBERT FULTON’S PILOT NOTES, Vladimir Van Maule (Stany Zjednoczone), 1999, 28′
  • SOUL PILOT, Rob Bruce, Dominiqe Perret (Szwajcaria), 1999, 13′
  • ŚLADAMI VINCENZA, Waldemar Czechowski (Polska), 2001, 57′
  • THE BEST OF SMITH ROCK. VOLUME I, Mike Volk (Stany Zjednoczone), 2000, 30′
  • THE BLACK, C.A.V.E. Productions (Stany Zjednoczone), 1999, 8′
  • TRAGEDY & TRIUMPH ON FIRECRAKER HILL, Gus Gusciora (Stany Zjednoczone), 2000, 8′
  • WHEN THE MIND POWERS THE BODY – ERIC ESCOFFIER, Jan Kerhort, Gregor Sommer (Niemcy), 1999, 60′
  • WILD CLIMBS: COLORADO, Richard Else (Wielka Brytania), 1999, 30′
  • WYPRAWA SPITSBERGEN 2000, Karolina Kalińska, Artur Hajzer (Polska), 2000, 17′
  • WYŻEJ NIŻ LEMURY, Marcin Jamkowski, Michał Zieliński (Polska), 2000, 27′
  • Y2SKI, Didier Lafond, Dominiqe Perret (Szwajcaria), 2000, 12′
  • YONTEN GI KAWA, Ugyen Wangdi (Bhutan), 1999, 35′
  • ZA CENĘ ŻYCIA, Anna T. Pietraszek (Polska), 2001, 30′
  • ZIMOWA LOTERIA – MAKALU, Dariusz Załuski (Polska), 2001, 25′
  • ZWYCIĘSTWO, Jurij Bajkowski (Rosja), 2000, 27′

Najlepsze filmy poprzedniej edycji Przeglądu

  • WHEN THE MIND POWERS THE BODY – ERIC ESCOFFIER, Jan Kerhort, Gregor Sommer (Niemcy), 1999, 60′
  • TRAGEDY & TRIUMPH ON FIRECRAKER HILL, Gus Gusciora (Stany Zjednoczone), 2000, 8′
  • THE BLACK, C.A.V.E. Productions (Stany Zjednoczone), 1999, 8′
  • WILD CLIMBS: COLORADO, Richard Else (Wielka Brytania), 1999, 30′